Toyota GT4586

Gdy pomyślimy o Toyocie GT86/Subaru BRZ i modyfikacjami jaki była poddana przez różnych właścicieli to można z duża śmiałością przyjąć, że nic nas już nie zaskoczy. Bo przecież co można zrobić nowego w tak popularnym samochodzie? Wtedy pojawia się ta jedna osoba z szalonym pomysłem.

https://www.facebook.com/stickyride

https://www.facebook.com/stickyride

Ryan Tuerck urodzony w mieście Derry w stanie New Hampshire jest kierowca Formuly Drift. Po za zawodami możemy podziwiać jego popisy na kanale Network A w serwisie youtube. W jego programie o nazwie Tuerck’d można oglądać jego jazdę w kontrolowanym poślizgu prowadząc jego 500 konne „drogowe” FR-S.

Podczas jedno z odcinków Ryan udał się do Kanady by odwiedzić innego youtubera który pozwolił mu przejechać się jego dwoma ferrari. Jednym z nich było 458 Italia którym mógł sobie podriftować na zamkniętym torze. Od tego momentu można przyjąć że narodził się pomysł na prezentowany samochód.

 

W Toyocie 86 montowano już różne silniki od najoczywistszych jak silniki 1uz czy 1jz/2jz, poprzez serie LS od General Motors, aż po robione na zamówienie v8 połączone z dwóch silników motocyklowych Kawasaki. Jednak włożenie do tego popularnego coupe silnika od Ferrari 458 Speciale jest czymś całkiem nowym.

https://www.facebook.com/stickyride

https://www.facebook.com/stickyride

W pierwszym momencie nie wydaje się to jakimś trudnym zadaniem. Samochód jednak potrzebował wielu modyfikacji aby silnik zmieścił się do komory i wszystko dobrze działało. Miedzy innymi zmieniono całe podszybie z którego usunięto mechanizm przednich wycieraczek a w jego miejscu poprowadzono układ dolotowy który ciągnie się aż do wnętrza samochodu a jego wloty umieszczone są w błotnikach przed przednimi drzwiami. Dodatkowo wzmocniono cały przód pojazdu oraz zmodyfikowano też przednia ramę pomocniczą i ścianę grodziową.

https://www.facebook.com/stickyride

https://www.facebook.com/stickyride

Z racji małej ilości miejsca miedzy silnikiem, a podłużnicami wydech poprowadzono do przodu z końcówkami wychodzącymi przed przednimi kołami. Co zarazem spowodowało, że układ chłodzenia wysokoobrotowej jednostki napędowej trafił do tyłu.  Na dachu umieszczono wielki wlot powietrza który pozwala doprowadzić powietrze do ogromnej chłodnicy firmy Mishimoto.

https://www.facebook.com/stickyride

https://www.facebook.com/stickyride

Układ przeniesienia napędu to kolejna ciekawa rzecz. Oryginalna skrzynia biegów Ferrari nie została do skonstruowana do układu FR (Front-engine, rear-wheel-drive) musiano wiec wykorzystać skrzynie która zazwyczaj używana jest w trophy truckach. Sekwencyjna przekładnia Fortin która potrafi wytrzymać nawet do 1000 koni mechanicznych.

https://www.facebook.com/stickyride

https://www.facebook.com/stickyride

Ciekawy pomysł, było to na pewno duże wyzwanie dla ekipy która zbudowała ten samochód. Takie auta zawsze przyprawiają nas o szybsze bicie serca. Na koniec parę filmików z udziałem tego samochodu.

 

 

Paweł

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.