Raceism 2019 – Największy zlot miłośników stance w Polsce

Raceism tej imprezy nie trzeba nikomu przedstawiać. Największa zlot dla samochodów w stylu stance w Polsce. Chyba wszyscy choć trochę zainteresowani tuningowaniem aut słyszeli o tym wydarzeniu. Ludzie, którzy uczestniczyli chociaż raz w tej  imprezie, opisywali ją praktycznie w samych superlatywach. Słysząc te rekomendacje, postanowiłem przekonać się sam czy jest tam czego szukać.

Od razu zaznaczę, nie jestem fanem tuningowania samochodów w stylu stance. Jestem maniakiem japońskiej motoryzacji, wyścigów, time attacku i rajdów. Najfajniejsze samochody według mnie to te, które zmodyfikowano dla lepszych osiągów z szalonymi modyfikacjami aerodynamicznymi. To sprawia, że nie do końca rozumiem stance. Zewnątrz to samochody, które po prostu zostały obniżone i ustawiono im bardzo duży, a czasami wręcz absurdalny negatyw.

Jestem też otwartym człowiekiem i lubię poznawać nowe rzeczy dlatego, wybrałem się na raceism, aby przekonać się, o co chodzi w tym całym niezrozumiałym dla mnie stylu tuningowania.

Pierwsza rzecz, która mnie zdziwiła to ogromne tłumy ludzi w szczególności w sobotę. Po prostu było ich mnóstwo. Ciężko było ustrzelić zdjęcie któregokolwiek samochodu bez kogoś w kadrze. Badania w USA  pokazują, że coraz więcej osób przestaje być zainteresowanych samochodami. Patrząc jednak przez pryzmat tej imprezy, w Europie jesteśmy inni. Ludzie przyjeżdżali tu z różnych zakątków starego kontynentu. Specjalnie dla tej imprezy przyjechał mój znajomy z Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Druga rzecz to zdziwiłem się, że były tutaj samochody, które sprawiały mi szybsze bicie serca. Jak chociażby importowana z Japonii Toyota Soarer pierwszej generacji. Świetnie stuningowana Corolla AE86, Honda Civic trzeciej generacji czy też świetne niebieskie S2000, które swoim wyglądem sprawiało wrażenie, jakby chciało pojechać na tor i ucinać kolejne tysięczne części sekundy z czasów okrążeń.

Nie zabrakło też oczywiście Toyoty Supry, kilku Nissanów Skyline GT-R, Corolli ke70 czy też drugiej generacji Celica, czy też samochodów Porsche stuningowanych przez Nakai-sana z RWB. Do tego drifting odbywający się na parkingu stadionu. To sprawiło, że moja JDM-owa dusza byłą zaspokojona.

Zobaczenie tych samochodów sprawiło mi frajdę, ale trzeba było przyjrzeć się też innym autom. W końcu na tej imprezie było ich koło 1000. Ta ogromna ilość aut pozwoliła mi spojrzeć na stance trochę inaczej.

Gdy tylko pomyślimy co trzeba zrobić by auto mogło być stuningowane w stylu stance to wystarczy, zmienić felgi, obniżyć i ustawić auto tak, aby wszystko fajnie do siebie pasowało. Gdyby na tym zakończyć modyfikacje mielibyśmy na Raciesimie około 10 tak samo wyglądających golfów lub BMW.

Tu w grę wchodzą detale. Jak chociażby w Ferrari 308GTB, które przyjechało z Belgii. Zaopatrzone w karbonowe zderzaki czy jak Jaguar XJ, którego wnętrze przypominało samochodową interpretację brytyjskich klubów dla gentlemanów. Czułem, że mógłbym usiąść w tym jagu z inną osobą i dyskutować o sytuacji politycznej na terenach byłych kolonii holenderskich i ich wpływie na światową gospodarkę.

Właśnie takie samochody otworzyły mi oczy na stance i tego po cichu oczekiwałem od tego wyjazdu do Wrocławia. Rozumiem trochę bardziej, o co w tym wszystkim chodzi. Nie są to tylko felgi, gleby, spasy. Tutaj w grę wchodzą też detale i indywidualne podejście właściciela. Jest to całkiem inne podejście niż świat wyścigów czy rajdów. Nie decyduje chłodna kalkulacja, która mówi: „Przy takim kącie pochylenia skrzydła uzyskamy takie rezultaty, które będą skutkowały zyskiem czasowym 0,01 sekundy na okrążeniu”.

Na pewno ten wyjazd nie zmienił mojej zajawki na samochody. Dalej preferuje auta, które mogą pokonać zakręt z największą możliwą prędkościom. Jednak na pewno poszerzył moje horyzonty i pozwolił trochę zrozumieć stance a przy okazji świetnie się bawić. Nie mogę się doczekać już mojej kolejnej wizyty na kolejnej edycji Raceism.

Paweł

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.