Kultowe silniki – Toyota 2JZ

Zastanawia mnie czasami czy inżynierowie Toyoty pod koniec lat 80 ubiegłego wieku byli świadomi tego co tworzą. Czy przypuszczali, że silnik który projektują stanie się tak ponadczasową jednostką napędową? Czy zdawali sobie sprawę z tego, że będzie ona wykorzystywana kolejne 25 lat w motorsporcie i tyle samo czasu pożądana przez fanów wielkich mocy. Dzisiaj zaczynam nową serie na blogu o kultowych silnikach które znacząco wypłynęły na świat tuningu i sportu samochodowego. Na pierwszy ogień idzie legendarny ze względu na swoją wytrzymałość (nawet przy wielkich mocach) sześciocylindrowy silnik 2JZ.

Przez szesnaście lat fabryka Toyoty w miejscowości Tahara produkowała różne modele 2JZ. Na liście wariantów tego silnika możemy znaleźć wersje wolnossące, wersje z podwójnym doładowaniem, wersje z i bez zmiennych faz rozrządu, jak i bardzo rzadko spotykane bo jedynie dostępne na rynku japońskim wersje z oznaczeniem FSE o bezpośrednim wtrysku paliwa.

Po lewej 2JZ-GTE (podwójnie doładowane) a po prawej wolnossący odpowiednik 2JZ-GE Źródło: http://www.2jzgarage.com/2012/02/2jzgte-vvti-information/

Lista modeli w jakich montowano 2JZ obejmuje w większości samochody na rynek japoński. Były to głownie wielkie sedany Toyoty jak Chaser, Mark II, Cresta, Verossa czy Crown. W modelach dostępnych na innych rynkach 2JZ możemy znaleźć m.in. w Lexusach IS300, GS300 , SC300 oraz Toyocie Supra.

Silnik w najmocniejszej wersji 2JZ-GTE (montowany głownie w Suprze) wyposażony był w dwie turbosprężarki. Na rynku europejskim i amerykańskim generował on 320 koni mechanicznych. Jednak przy zmianie na pojedyncze większe turbo, wymianie intercoolera na większy, zamontowaniu wtrysków o przepływie 1000cc i zmianie komputera możliwie jest uzyskanie 750 koni mechanicznych. Wszystko to bez rozbierania i wymienianiu układu korbowo-tłokowego.

Źródło; Super Street

W konstrukcji tego układu jak i samego bloku silnika tkwi cały sekret wytrzymałości. Standardowo w każdej wersji montowano w kuty wał korbowy i kute korbowody. Najważniejszą jednak rzeczą był wspomniany prze chwilą blok. Wykonany jest on z żeliwa, a do tego cylindry są jego integralną częścią co wzmacnia cała jego konstrukcje. Ciekawostką jest fakt, że skok i średnica cylindra mają taką samą wartość wynoszącą 86mm.

Źródło: Super Street

Oczywiście nic na tym świecie nie jest idealne. Jest parę popularnych problemów które spotykają posiadaczy 2JZetów. Największe problemy jakie są wymieniane to szybko zużywające się kółko napinacza paska rozrządu czy problemy z układem zapłonowym. Bólów głowy dostarcza również zaimplementowanym w późniejszych latach system zmiennych faz rozrządu VVTi skutkującym nierówną pracą silnika na wolnych obrotach. Mówi się tęż, że te głowicę mają mniejszą trwałości w porównaniu z głowicami bez tego systemu.

Aston Martin DB7 Źródło FB: https://www.facebook.com/forcefedperformance/

Legenda 2JZ pozwoliła tym silnika rządzić przez wiele lat w szybkich samochodach ulicznych, drag racingu, driftingu czy time attacku. Przez tunerów i amatorów dużych mocy montowany był chyba w każdej możliwej karoserii w licząc to nissany, mazdy, bmw czy nawet volvo. Tutaj na przykład dość ekstremalnie wyglądająca Mazda RX-7 z 780 konnym 2JZ.

Można teraz zacytować często słyszany tekst ludzi którzy z nostalgią patrzą w przeszłość: „Kiedyś to było lepiej”. W dzisiejszym rządzonym przez księgowych i ekologie świecie nie ma miejsca na takie silniki. Jednak nie mamy co się smucić 2JZ tak szybko nie wyląduje na złomie i pewnie przez wiele następnych lat będziemy mogli słuchać o osiąganych przez niego wielkich mocach.

Nissan Skyline R34 z silnikiem 2JZ – Źródło: Super Street

Paweł

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.