Kultowe Silniki – Nissan RB26DETT

Kontynuujemy serię o kultowych silnikach. Dzisiaj przyszedł czas na największego konkurenta jednostki toyoty o której pisałem w zeszłym tygodniu. RB26DETT bo o nim mowa to silnik który przez 3 generacje Skylina GT-R lądował pod jego maską. To między innymi dzięki niemu R32 otrzymał przydomek Godzilla, a do dzisiaj podobnie jak 2JZ jest pożądany przez fanów tuningu.

Genezę powstania tego silnika opisałem już krótko w wpisie o legendzie godzili. Od samego początku miał on za zadnie być bazą do tworzenia na jego podstawie jednostek samochodów wyścigowych. W początkowej fazie projektowania potwora do podbijania torów całego świata. Silnik miał mieć pojemność 2.4 litra aby wraz z turbodoładowaniem zmieścić się w klasie do 4000cm3. Jednak ciężar bazowy samochodu z zaimplementowanym napędem na 4 koła był tak duży, że ta pojemność silnika nie wystarczyła do osiągnięcia zadowalających osiągów. Dlatego finalnie postanowiono zwiększyć pojemność do 2.6 litra.

Konstrukcja samego silnika na dzisiejsze standardy nie jest czymś niesamowitym. Jest to sześciocylindrowa jednostka rzędowa bazująca na żeliwny blok z dwoma wałkami rozrządu umieszczonymi w głowicy oraz czterema zaworami na cylinder, a to wszystko wspomagane przez dwie turbosprężarki. Jednym z wyjątkowych rozwiązań tego silnika jest w standardzie zainstalowany system indywidualnych przepustnic (z ang. individual throttle bodies w skrócie ITB).  Każdy cylinder ma swoją przepustnice miało to według nissana gwarantować lepsza reakcje na gaz.

Przez 13 lat silnik w swojej podstawowej formie nie ulegał za dużej ilości zmian. Pierwsza zmiana jaka nastąpiła to w 1991 roku wyeliminowano problem pompy oleju która przy wyższych prędkościach obrotowych nie efektywnie smarowała silnik powodując jego zacieranie się. Następne zmiany nastąpiły dopiero w 1999 roku wraz z wprowadzeniem do sprzedaży R34 objęły one m.in: drobne zmiany kosmetyczne jak na przykład. zmianę koloru pokrywy zaworów na czerwoną (w R32 i R33 była czarną),  zastosowano koło dwumasowe, kolektory wydechowe wykonane były ze stali nierdzewnej czy też wymieniono łożyskowanie w turbinach.

Oprócz tego w były też zmodyfikowane wersje tego silnika które znajdowały swoje zastosowanie w różnych edycjach specjalnych Skyline GTR’a. Wersja N1 silnika posiada inny blok silnika w którym ulepszono kanały wodne i olejowe. Wyważono wał korbowy, zmieniono tłoki i pierścienie tłokowe. W R32 silnik ten był montowany w wersjach Nismo których wyprodukowano 500 sztuk aby spełnić warunki otrzymania homologacji wyścigowej.

RB-X GT2 – był wersją stworzoną przez firmę reimax a używaną między innymi w Skylinach startujących w Le Mans i sprzedawana w edycji specjalnej R33 o nazwie Nismo 400R. Zwiększono pojemność do 2771 cm3 użyto kutego wału i korbowodów oraz wzmocniono głowice i blok silnika. Na bazie doświadczeń z tym silnikiem powstała chyba najrzadszą wersja z wszystkich czyli…

RB28DETT Z-Tune – Silnik montowany w specjalnej wersji Skylina GTR Z-tune budowanego przez Nismo. Za zgodą Nissana jego nadworny tuner dostał zielone światło by na 20 lecie swojego istnienia zbudować 20 sztuk tej ekstremalnej wersji. Jako że był to rok 2005 a samochód nie był już produkowany od 3 lat. Nismo odkupywało po dokładniej inspekcji używane R34 V-spec z przebiegami niższymi niż 30 tysięcy kilometrów które później zostały bardzo dokładnie zmodyfikowane. W tym silniku zawarto całą dostępną wiedzę wyciągniętą przez lata wyścigów i tuningowania. Osiągnięto 500 koni mechanicznych tworząc przy tym najdroższego i najszybszego “seryjnego” Skyline GTR.

Nie można oczywiście uniknąć porównania silnika Nissana do 2JZ toyoty. Oba te silniki są 6 cylindrowymi rzędowymi  jednostkami które posiadają potencjał do osiągania 4 cyfrowych poziomów mocy. Każda ma z nich swoje zalety i wady. Każda z nich ma trochę inna charakterystykę. Co za tym idzie nigdy nie będzie jednoznacznego werdyktu co do tego która jest lepsza. Z tego co dosyć często się powtarza to żeby na przykład osiągnąć poziom 500 koni mechanicznych w RB26DETT wymaga jest znacznie większa liczba modyfikacji w porównaniu z jednostką z Supry.

Paweł

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.