Japońska motoryzacja na Custom Show Emirates 2017

Choć od Custom Show Emirates 2017 minęło już parę miesięcy na moim dysku dalej leży mnóstwo nieopublikowanych zdjęć. Przyszedł wiec czas zrobić z nich użytek i przedstawić światu czym tak naprawdę jarają się entuzjaści tuningu na bliskim wschodzie.

Myślę, że wielu z nas ma w głowę wbity stereotyp, że po Zjednoczonych Emiratach Arabskich jeżdżą głównie egzotyczne i bardzo luksusowe samochody. Trzeba przyznać, jest tam ich dużo. Jak już wspominałem w swoim wpisie na autokult.pl jest ich tak dużo, że codzienny widok kolejnego ferrari czy lamborghini przestaje na tobie robić wrażenie. Nie są to oczywiście jedyne samochody, które można tam spotkać, bo jak w każdym kraju większość ludzi porusza się zwykłymi samochodami.

Co sprawiło, że postanowiłem zawitać na te konkretne targi? Historia nie jest aż tak długa, ale zdecydowanie ciekawa. Przeglądając kiedyś zdjęcia na Instagramie trafiłem na zdjęcia GT86 z bodykitem Aimgain x StanceNation z Dubaju. Postanowiłem zacząć obserwować jego profil licząc, że zaprowadzi mnie on do nowych informacji o tym, jak wygląda scena tuningowa tamtego kraju.

Nie myliłem się. Z czasem właściciel samochodu zaczął udostępniać informacji, o lokalnych imprezach, jakie odbywają się w ZEA, polecał inne profile, aż w końcu wspomniał o stronie prowadzonej przez entuzjastów. Po godzinach fotografowali zloty, lokalne samochody i warsztaty. Tam też dowiedziałem się o Custom Show Emirates i po przejrzeniu zdjęć z poprzednich edycji wiedziałem, że muszę się tam pojawić. Wszystko to z jednego prostego powodu. Na bliskim wschodzie kochają japońską motoryzację. Samochody z kraju kwitnącej wiśni we wszystkich kolorach i kształtach były praktycznie w każdym kącie hali targowej. Nie będę jednak gołosłowny. Pokaże wam kilka najciekawszych egzemplarzy.

Nissany Skyline dominowały. Była tam praktycznie każda generacja tego modelu od C10 poprzez „kenmeri” aż do najliczniejszej grupy, czyli R34. Ta ostatnia sama w sobie była tak zróżnicowana, że ciężko mi wybrać jeden szczególnie wyróżniający się ze wszystkich.

Zaraz obok już w trochę mniejszej ilości prezentowały się Toyoty Supry. Tutaj już tylko reprezentowane przez jedną generację JZA80.

Wracając do koncernu z Yokohamy. Nie mogło zabraknąć innego sportowego modelu tego producenta. Fairlady Z i jego młodszych braci. Tutaj szczególności przydał mi do gustu zielony egzemplarz z bodykitem od Rocket Bunny.

Jeden egzemplarz przeszedł też bardzo oryginalną metamorfozę.

A będąc już przy wielkich silnikach i doładowaniach oto jeden z niewielu GT86 na do którego zamontowano dosyć rzadką jednostkę napędową. Poczwórnie doładowanym 1GZ-FE z Toyoty Century. Właściciel mówił, że w takiej konfiguracji powinien osiągnąć nawet 2000 koni mechanicznych.

Na targach goszczono oficjalnie jeden warsztat z Japonii – Khul Racing. Znanych z grawerowanych dodatków do samochodów. Jak później się dowiedziałem, Zjednoczone Emiraty Arabskie są ich głównym rynkiem zbytu. Nie dziwne więc, że pokazywali swoje produkty do popularnych w tym kraju terenówek.

Nie zabrakło też ich democaru z tegorocznego Tokyo Auto Salon, czyli Toyoty Vellfire. Oprócz tego przywieźli też kilka samochodów, które prezentowały ich autorskie bodykity.

Zakończymy ten wpis czymś bardziej przyziemnym. Nie byłoby zlotu z japońską motoryzacją bez Hondy Civic. Tutaj trzy turbodoładowane egzemplarze z trzeba różnymi rodzinami silników, czyli D, B i K.

Doświadczając tego na żywo, przekonałem się, że prawdziwi pasjonaci motoryzacji na bliskim wschodzie kochają nie tylko super samochody. Dla maniaka JDM-u targi Custom Show Emirates to rzecz, którą chociaż raz warto odwiedzić. Są one też dobrą okazją, by poznać Arabów od strony naszej wspólnej zajawki.

Dla tych, którzy chcą zobaczyć trochę więcej zdjęć zapraszam na mój blog na autokult.pl gdzie zaprezentowałem szersze spektrum samochodów.

 

Paweł

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.