Wizyta w Donington Grand Prix Collections

Należę do tej grupy osób która w pewnym  momencie swojego życia pracowała poza granicami naszego kraju. Gdy wyprowadziłem się do Anglii znalazłem się w miejscowości z którą początkowo miałem tylko jedno skojarzenie „tutaj żyje moja rodzina”. Przez rok gdy tam mieszkałem moje postrzeganie zmieniło się. Było to miasto gdzie pracowałem, gdzie spędzałem wolny czas, a dodatkowo stało się miejscem jednych z moich pierwszych motoryzacyjnych przygód. Wszystko przez legendarny tor który znajdował się całkiem niedaleko.

Mowie o Donington Park. Choć dzisiejszy wpis nie jest o samym torze to on właśnie sprawił, że pierwszy raz zobaczyłem na żywo wyścigi samochodowe. Poczułem wibracje w które samochody wyścigowe wprawiają ziemie na pełnych obrotach. Dźwięki silników wyczynowych które mają ochotę wyrwać ci bębenki z uszu.

 

Mam z tym miejscem piękne wspomnienia i choć od paru lat z powrotem mieszkam w Polsce często przylatuje w te okolice do swojej rodziny i podczas właśnie takich odwiedzin postanowiłem poświęcić trochę czasu na ponowną wizytę w Donington Grand Prix Collections. Wystawę składającą się z ponad 100 różnych eksponatów związanych z wyścigami formuły 1 jak i pokrewnymi seriami.

Przed samym wejściem oczywiście nie mogło zabraknąć nawiązania do wielkich mistrzów Formuły 1 – Ayrtona Senny oraz Juan Manuel Fangio. Ten pierwszy zapisał się w historii samego Donington Park jako zwycięzca jedynego wyścigu formuły 1 odbywającego się na tym torze. Pamiętne Grand Prix Europy z 1993 roku gdzie Brazylijczyk w deszczowych warunkach pokazał swoją klasę wyprzedając 4 rywali na pierwszym okrążeniu. Do dzisiaj ten wyczyn jest nazywany najlepszym okrążeniem otwierającym wyścig w historii tego sportu. Dla tych którzy nie widzieli film poniżej:

Przejdę jednak do sedna tego wpisu czyli samej kolekcji bolidów którą można podziwiać w Grand Prix Colletions. Oczywiście aby wejść do środka trzeba uiścić wcale nie tak niską opłatę gdy przeliczy się cenę dwunastu funtów na polskie złote. Są to jednak najlepiej wydane pieniądze jeżeli chcecie zobaczyć ewolucje jaką przeszły bolidy przez prawie 70 lat swojej historii.

 

Tutaj znajdziecie bolid z każdej możliwej epoki. Są tutaj BRM i Maserati z lat 50 które posiadają silniki umieszczone przed kierowcą i smukłe nadwozie. Bolidy z lat 70 które wykorzystywały „efekt przyziemienia” (z ang. ground effect) dzięki któremu osiągały zawrotne prędkości w zakrętach. Kończąc na konstrukcjach z ostatnich lat (najmłodszy bolid to Force India z 2016 roku)

Można tutaj zobaczyć również mistrzowskie bolidy jak chociażby:  Mclaren M23 w którym jeździł największy playboy formuły 1 James Hunt. Maserati 250F za kierownica którego zasiadał Fangio i Moss. Dodatkowo ja trafiłem na wyjątkową okazje by porównać Wiliamsa FW14 z FW14B. Parę lat temu o tym drugim bolidzie ze stajni z Grove napisałem wpis na autokult.pl.

Ja będąc w tym miejscu czułem się jak w raju. Mogłem porównać bolidy z różnych lat i dostrzegać zmiany jakie wprowadzali w tych samochodach. Jak chociażby różnice w kształcie elementów zawieszenia które jeszcze na początku lat 90 to cienkie rurki a dekadę później to elementy o profilu skrzydła aby generować dodatkowy docisk aerodynamiczny. Czy chociażby przednie skrzydła które z prostych kawałków aluminium stały się skomplikowanymi elementami z włókna węglowego pełnych drobnych elementów tu i tam.

Donington Park i opisywana wystawa znajdują się zaraz obok lotniska East Midlans. Jeżeli akurat lecisz tam do rodziny to czemu zaraz po opuszczenia samolotu nie zafundować sobie małego zwiedzania? Dobra gimnastyka po 2 godzinach siedzenia w ciasnym samolocie.

Jeżeli jara cię formuła 1 to miejsce dla Ciebie plus znajdziesz tam parę eksponatów militarnych jak czołgi, wozy transportowe czy też motocykle wykorzystywane przez armie. Sam na pewno nie raz jeszcze odwiedzę to miejsce.

Zachęcam do śledzenia mojego profilu na Facebooku: https://www.facebook.com/130rflavor/

Paweł

2 Comments

    • Cześć, Po pełnej taniości to pewnie największym kosztem będzie zakup biletu lotniczego znalezionego odpowiednio szybciej w zadowalającej Cie cenie. Plus jedzie zabrane w plecak i spanie w najtańszych miejscach jak hostele lub też couchsurfing.

      Na pytanie zadane tak ogólnikowo ciężko się odpowiada. Wyszukaj sobie w necie sposoby na tanie podróżowanie. Pokaże ci to jak zminimalizować koszty różnych wyjazdów, a może nawet Cie zainspiruje by się gdzieś wybrać 🙂

      Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.